اپیلاسیون موهای زائد : روشی موقتی و ارزان برای رفع موهای زائد

اپیلاسیون موهای زائد

از بین تمام گزینه‌های مختلف رفع موهای زائد بدن می‌توان به 3 روش: اصلاح با تیغ یا به‌عبارتی شیو کردن، اپیلاسیون و وکس اشاره کرد که امروزه بسیار پرطرفدار و شایع می‌باشند. اگر برای اولین بار است که قصد دارید موهای زائد خود را از بین ببرید یا به فکر تغییر روش از بین بردن موهای زائد خود هستید این مقاله میتواند در انتخاب بهترین روش به شما کمک کند چرا که حقایق، مزایا و معایب سه روش رایج رفع موهای زائد را به خوبی توضیح داده است. در پایان این مقاله، آخرین تکنولوژی حذف موهای زائد که امروزه رایج‌تر از این سه روش فوق است معرفی خواهد شد.

از بین بردن موهای زائد را میتوان به یکی از دو مقوله اپیلاسیون و دپیلاسیون تقسیم کرد. اپیلاسیون روشی  است که در طی آن موها از زیر سطح پوست کنده می‌شوند و معمولا با نتایج طولانی مدت همراه است. پاکسازی موهای بدن با دستگاه اپی لیدی، وکس، شیره قند و بند انداختن جزء روشهای اپیلاسیون محسوب میشوند. از طرفی دپیلاسیون به روش‌هایی اتلاق می شود که در طی آن موها از روی سطح پوست جدا می‌شوند. دپیلاسیون سریعتر انجام می‌شود اما ماندگاری آن (صافی و پاکی پوست) کوتاه مدت است. اصلاح با تیغ و کرم‌های مو بر جزء روشهای دپیلاسیون هستند.

تجهیزات اپیلاسیون


تجهیزات اپیلاسیون

اپیلاتور یا اپی لیدی نوعی دستگاه کوچک و دستی است که روی غلتک خود تعداد متعددی موچین دارد. با چرخیدن غلتک، موها به موچین‌ها گیر کرده و از ریشه کنده می‌شوند. این روش به تمیزکردن ابروها با موچین بسیار شبیه است اما با این تفاوت که در این روش تعداد موچین‌های بیشتر در یک منطقه وسیع‌تر موها را از ریشه جدا می‌کنند. به‌عبارت دیگر در این تکنیک موها به میزان بیشتر و سریعتر حذف می‌شوند.

با استفاده از اپی لیدی می‌توان موهای کوتاه بدن را از بین برد. از آن‌جایی که در این روش، از بین بردن موها از ریشه صورت می‌گیرد درنتیجه ماندگاری آن طولانی‌مدت است. علاوه‌بر این با مرور زمان، متوجه خواهید شد که  رشد موهایتان نازک و کند شده‌است. می‌توانید از اپی لیدی مخصوص بدن نیز استفاده کنید. برخی از اپی لیدی‌ها برای اصلاح صورت طراحی شدند و برخی دیگر به گونه‌ای طراحی شدند که هم در صورت و هم بدن کاربرد دارند. برخی از دستگاه اپی لیدی را می‌توان در حمام و با محصولات موردعلاقه خود استفاده کرد. اپی لیدی‌ها بسیار متنوع، مجزا و موثر هستند.

آیا اپیلاسیون درد دارد؟

اگر بار اول است که می‌خواهید اپیلاسیون کنید و قبلا فقط با تیغ شیو می‌کردید ممکن است کمی احساس درد و ناراحتی کنید. در اپیلاسیون موها از فولیکول جدا می‌شوند و برخی در حالی‌که پیازمو در انتهایشان است از ریشه  بیرون کشیده می‌شوند بنابراین کمی احساس درد و حساسیت جای تعجب ندارد. اپیلاسیون برخی نواحی مانند خط بیکنی ممکن است حساس‌تر و دردناک‌تر از نواحی دیگر بدن باشند.

با گذشت زمان متوجه خواهید شد که درد و ناراحتی شما کمتر شده و حتی بعد از چند جلسه ممکن است هیچ دردی را احساس نکنید. در حقیقت، تصور ما این است که حتی فکر کردن به اپیلاسیون خیلی بدتر از حس واقعی آن است اما زمانی‌که با نتایج و ماندگاری طولانی‌مدت آن روی پوست مواجه می‌شویم به سراغ روش‌های دیگر نخواهیم رفت.

از طرفی در این روش خطر سوختگی یا آسیب دیدگی ناشی از وکس روی پوست وجود ندارد. احتمال گیرکردن پوست به دستگاه اپی لیدی خیلی کمی است اما برای این‌که از بین بردن موها راحت‌تر انجام شود توصیه می‌شود پوست خود را خصوصا در نواحی حساس با دست بکشید. زمانی که پریود هستید این کار را انجام ندهید چراکه در این دوره ممکن است پوست حساس‌تر باشد.

مزایای اپیلاسیون

 • از آن‌جایی که اپیلاسیون جلوی رشد موها را می‌گیرد درنتیجه ماندگاری آن طولانی است و با این روش مجبور نمی‌شوید این فرایند را به دفعات تکرار کنید.
 • بعد از هر بار اپیلاسیون، رشد موها نازک‌تر می‌شود.
 • دستگاه اپی لیدی‌ در مقایسه با ماشین اصلاح و خودتراش‌ها موجب صافی و نرم شدن سطح پوست می‌شوند.
 • اپیلاسیون در مقایسه با موم انداختن و شیو کردن تمیزتر و راحت‌تر است.
 • اپیلاسیون ارزان‌ترین روش رفع موهای زائد است. برای این کار کافی است فقط یکبار هزینه جهت خرید دستگاه اپی لیدی صرف کنید.
 • اپیلاسیون برخلاف روش وکس که به کمک نیاز دارد، به تنهایی قابل اجرا است.

عوارض جانبی اپیلاسیون چیست؟

عوارض جانبی روش اپیلاسیون بسیار اندک است. ممکن است به مدت چند ساعت بعد از اپیلاسیون نقاط قرمز رنگی اطراف منافذ پوست مشاهده شود. این حالت درحقیقت واکنش طبیعی پوست به خارج شدن موها است و به زودی برطرف می‌شود.

بعد از موم انداختن ممکن است متوجه رشد موهای زیر پوستی شوید. این مورد بیشتر در قسمت‌هایی رخ می‌دهد که لباس‌ها بسیار تنگ هستند.  برای پیشگیری از چنین ناهنجاری سعی کنید قبل از اپیلاسیون شیو کنید و سپس چند روز بعد  دوباره اپیلاسیون کنید.

 • موهای قسمتی که باید پاکسازی شوند نباید خیلی کوتاه باشند. طول مو باید به قدری باشد که دستگاه اپی لیدی بتواند قبل از کندن به راحتی بگیرد. ( طول مو باید حداقل 2 میلی متر و بیشتر از 5 میلی متر نباشد)
 • اگر موها بسیار ضخیم باشند جلسات اول ممکن است با درد و ناراحتی همراه باشد.
 • و برعکس، اگر موها خیلی نازک باشند از طریق اپیلاسیون نمی‌توان به‌طور موثر موهای زائد را از بین ببرد. درنتیجه در چنین شرایطی اپیلاسیون خیلی توصیه نمی‌شود.
 • در این روش همانند موم انداختن ممکن است از بین بردن موهای برخی نواحی بدن نظیر پشت پا با دستگاه اپی لیدی دشوار باشد.
 • به غیر از خودتراش، اپیلاسیون نیز ممکن است موجب آسیب برخی نواحی نظیر زیربغل بشود. اما با این وجود ماندگاری اپیلاسیون طولانی‌تر است و موهایی که بعد از اپیلاسیون مجددا رشد می‌کنند در مقایسه با موهایی که بعد از شیو کردن رشد می‌کنند نازکتر هستند.

موم انداختن


موم انداختن

موم انداختن یا به عبارتی وکس روشی است که در طی آن باید موم را توسط کاردک کوچک در جهت رشد موها روی پوست مالیده و سپس خیلی سریع و در جهت خلاف رویش موها ‌بکشیم. از آن جایی که موم می‌تواند سطح رویی پوست مرده را از بین ببرد، برخلاف اپیلاسیون تاثیر بهتری در رفع موهای زائد دارد. ماندگاری وکس طولانی مدت است و با گذشت زمان موجب نازکی و کم تراکمی موها می‌شود.

وجود انواع مختلف موم موجب پیچیدگی این روش شده است. برخی از وکس‌ها به صورت نواری و از پیش آماده شده هستند. کافیست نوارهای وکس را تهیه کرده و به صورت سرد روی پوست قرار دهید. برخی از وکس‌ها را باید ابتدا گرم کرد، سپس با یک کاردک چوبی روی پوست مالید، سپس یک تکه نوار پارچه‌ای روی موم قرار داد و در انتها خیلی سریع از روی پوست کشید. برخی از وکس‌ها را باید به صورت داغ روی پوست مالید سپس بعد از سرد و سفت شدن بدون هیچ گونه نوار از روی پوست کشید. تمامی روش‌ها بسیار مشابه یکدیگر هستند و انتخاب آن‌ها  در کل به سلیقه هر فرد بستگی دارند.

آیا موم انداختن درد دارد؟

این روش نیز همانند اپیلاسیون، وقتی برای اولین بار انجام می‌شود مسلما با درد و ناراحتی جزئی توام است اما با مرور زمان میزان درد و ناراحتی کمتر خواهد شد. گرمای موم علاوه بر باز کردن منافذ میتواند موجب احساس آرامش شود. این بدین معنا است که در این روش کمتر فرد احساس حساسیت میکند.

لازم به ذکر است که درد و ناراحتی ناشی از موم انداختن به اندازه‌ای که شما انتظار دارید نیست. برخی از خطرات ناشی از وکس مهم هستند و باید به خاطر سپرد. اول این که باید از سالم بودن وکس و دمای مناسب آن مطمئن بود. (استفاده کرن از نوارهای موم از پیش آماده شده طبیعتا موجب چنین نگرانی‌هایی نمی‌شوند).

موم اگر خیلی سرد باشد روی پوست مالیده نمی‌شود و تا زمانی که خوب گرم نشده باشد قابل استفاده نخواهد بود. فراموش نکنید که اگر موم را خیلی داغ کنید مسلما خطرناک خواهد بود. موم خیلی داغ می‌تواند موجب سوختگی پوست یا کنده شدن پوست (لیفت پوست) شود. لیفت پوست زمانی رخ می‌دهد که پوست هنگام کشیدن موم همراه با مو کنده می‌شود. این اتفاق می‌تواند برای مدتی دردناک و ناخوشایند باشد.

عوارض جانبی وکس چیست؟

عوارض جانبی وکس شبیه عوارض جانبی اپیلاسیون است. در این مورد نیز خطر رشد مو به داخل پوست یا رشد موی زیرپوستی وجود دارد اما اگر به‌طور منظم وکس کنید این خطر به مرور کمتر می‌شود. علاوه‌بر این مالیدن موم روی پوست ممکن است در برخی افراد موجب آلرژی یا حساسیت شود. البته این مورد نیز به نوع موم بستگی دارد. از دیگر عوارض جانبی موم انداختن می‌توان به خونریزی و کبودی اطراف نواحی حساس بدن اشاره کرد.

اگر خود شما و یا سالن زیبایی که در آن‌جا وکس می‌کنید هنگام موم انداختن بهداشت را رعایت نکنند، درصورت خونریزی یا سوختگی زیاد پوستی ممکن است به ناهنجاری فولیکولیت یا عفونت فولیکول مو مبتلا شوید. از طرفی  زمانی که مجبور هستید یک ناحیه را چندین بار وکس کنید تا تمام موها از بین برود ممکن است پوستتان خیلی خشک یا حتی زخم شود.

شیو کردن


شیو کردن

شیو کردن یا تراشیدن موها با تیغ نوعی روش از بین بردن موها است که در طی آن باید خودتراش را روی پوست و در جهت خلاف رویش موها به‌آرامی سر داد تا موهایی که در بالای سطح پوست قرار دارند از بین بروند. شیو کردن خیلی سریع است اما از این طریق فقط می‌توان موهای روی پوست را از بین برد.  یک یا دو روز قبل از این‌که موها رشد کنند  می‌توان موها را شیو کرد.  به همین دلیل برای این‌که همیشه پوستی صاف داشته باشید مجبورید به جای استفاده از روش‌های دیگر به‌طور مرتب با تیغ اصلاح کنید.

از طرفی به‌دلیل اینکه در این روش موها به‌صورت زاویه‌دار کنده می‌شوند این امر موجب می‌شود که رشد موی جدید ضخیم‌تر و متراکم‌تر شود. بسته به نوع خودتراش یا ماشین اصلاحی که انتخاب می‌کنید می‌توانید پوست را در حالت خشک یا خیس شیو کنید. معمولا تیغه‌های یکبار مصرف و محصولاتی که تولید کف می‌کنند نظیر کرم شیو یا شاور ژل نیز وجود دارند که درصورت خیس بودن پوست می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برخی از این محصولات حاوی مرطوب کننده نیز هستند.

آیا شیو کردن درد دارد؟

به‌غیر از زمانی که تیغ در حین اصلاح کردن سطح پوست را خراش می‌دهد موجب هیچ درد و ناراحتی نخواهد شد. خودتراش به‌آرامی روی سطح پوست سر می‌خورد و با  حرکت خود موها را از بین می‌برد.  وجود تورم یا آکنه روی پوست ممکن است موجب حساس‌تر شدن این روش شود. تعویض مرتب سر خودتراش نکته مهمی است که باید به خاطر سپرد.

اگر هر روز شیو می‌کنید باید تیغه‌ها را هر هفته یا دو هفته یکبار و اگر یک روز در میان شیو می‌کنید باید هر 3 تا 4 هفته یکبار تعویض کنید. اگر چند بار در هفته شیو می‌کنید می‌توانید تا 6 هفته از خودتراش استفاده کنید اما نکته مهم این است که درصورت کند شدن یا زنگ زدن به هیچ عنوان نباید از آن استفاده کرد. استفاده از خودتراش کند یا زنگ‌زده میتواند خطر آسیب‌دیدگی پوست یا عفونت را افزایش دهد.

عوارض جانبی شیو کردن چیست؟

شیو کردن می‌تواند با برخی عوارض جانبی همراه باشد. سوختگی بعد از اصلاح ممکن است در نواحی حساس‌تر بدن به‌ویژه اطراف خط بیکینی رخ دهد و ممکن است به‌صورت حساسیت خفیف یا تورم مشاهده شود. برخی مواقع ممکن است موها به داخل پوست رشد کنند البته این مورد به دلیل این‌که موها از روی سطح پوست کنده می‌شود به‌ندرت پیش می‌آید.

با مرطوب نگه‌داشتن پوست و شیو کردن در جهت رویش موها می‌توان چنین خطری را به حداقل رساند. درغیر این‌صورت در انتهای کار پوست صافی را نخواهید داشت. همانطور که قبلا اشاره کردیم تعویض مرتب تیغه‌های خوتراش نکته بسیار مهم است چراکه باعث می‌شود خیلی زود از شر کندشدن و زنگ‌زدگی خودتراش‌ها راحت شویم.

کدام مورد بهتر است: موم انداختن، اپیلاسیون یا شیو کردن؟


موم انداختن، اپیلاسیون یا شیو کردن؟

با وجود این‌که وکس کردن مزیت‌های خود را دارد اما درکل اپیلاسیون روش موثرتر و مناسب‌تری برای رفع موهای زائد است. موم انداختن به زمان زیادی نیاز دارد واگر به درستی انجام نشود ممکن است با نتایج خوبی همراه نباشد. وکس کردن طولانی‌تر از اپیلاسیون است اما در اپیلاسیون مجبور نیستید مو گرم را روی پوست مالیده و منتظر شوید تا خشک شده و سپس بکشید. دستگاه اپی لیدی را می‌توان در سفر نیز استفاده کرد. کافی است آن را داخل کیف مخصوص قرار داده و با خود به خیلی جاها حمل کرد.

یکی دیگر از مزایای اپیلاسیون این است که در درازمدت هزینه کمتری را برای شما خواهد داشت چراکه در این روش فقط مجبورید یکبار هزینه بابت خرید دستگاه  اپی لیدی صرف کنید. در روش وکس، باید به‌طور مداوم وکس، نوار و کرم تهیه کرد در حالی‌که در روش اپیلاسیون به جزء خرید دستگاه اپی لیدی نیاز به خرید تجهیزات دیگر نیست. ممکن است موم انداختن کمتر از اپیلاسیون درد داشته باشد اما اگر به درستی انجام نشود موهای کمتری را از بین خواهد برد.

وکس کردن کمی کثافت کاری دارد چراکه ممکن است ته‌مانده موم و روغن روی پوست باقی بماند و بعد از موم انداختن مجبور باشید کرم روی پوست بمالید. بنابراین از نقطه‌نظر کارایی و تاثیرپذیری باید گفت که اپیلاسیون بهتر از وکس است. از آن‌جایی که بعد از شیو کردن موها خیلی سریع رشد می‌کنند این روش امروزه خیلی رایج نیست.

رفع موها با لیزر یک روش دائمی‌تر


رفع موها با لیزر یک روش دائمی‌تر

امروزه اپیلاسیون، شیو و وکس به‌دلیل معایبی که دارند کمتر رایج هستند. یکی از مهمترین معایب این سه روش این است موها به‌طور موقت از بین می‌روند. با توسعه تکنولوژی و افزایش تقاضا برای روش‌های مقرون به‌صرفه‌ی از بین بردن موها، دستگاه های مختلف رفع موهای زائد با لیزر اختراع شده‌اند.

هر یک از دستگاه‌های لیزری مزایای خود را داشته و متناسب با نیازهای هر فردی هستند. هر یک از دستگاه‌ها بسته به انتظارات افراد، نوع پوست و نوع مو متفاوت هستند.

با وجود این‌که از بین بردن موها با لیزر کمی گران‌تر از وکس، شیو و اپیلاسیون است اما به دلیل ماندگاری بیشتر آن نسبت به روش‌های دیگر، امروزه افرادی زیادی به آن روی آوردند.

مزایا


درمان‌ها سریع هستند

درمان زیربغل و نواحی تناسلی حدودا 20 دقیقه طول می‌کشد. برخلاف الکترولیز، که تک تک موها را مورد هدف قرار می‌دهد، در روش لیزر درمانی، منطقه وسیعی به یکباره درمان می‌شود.

در درازمدت موجب صرفه‌جویی هزینه خواهد شد

لیزر درمانی در طول زمان موجب صرفه‌جویی هزینه خواهد شد. کاهش دائمی موها موجب می‌شود دیگر نیازی به خرید مداوم خودتراش، کرم‌های شیو، کرم دپیلاسیون و کیت‌های وکس نداشته باشید. از طرفی با این روش دیگر نیازی به درمان‌های ماهانه وکس نخواهید داشت.

از بین بردن موها با لیزر باعث رفع موهای زیرپوستی شده و یا از رشد این موها پیشگیری می‌کند

حذف موها با لیزر برای افرادی که بیشتر درمعرض رشد موهای زیر پوستی هستند بهترین گزینه است.  لیزر می‌تواند موهای هر قسمتی را به صورت زیر پوستی رشد کردند را از بین برده و از رشد مجدد آن‌ها پیشگیری کند.

درحقیقت لیزر برای افرادی که پوست حساس دارند و موم انداختن و شیو کردن موجب تحریک پوست آن‌ها می‌شود گزینه مناسبی برای انتخاب است.

زمان را صرفه‌جویی خواهید کرد

حذف موهای زائد با لیزر باعث می‌شود که دیگر نیازی به شیو کردن روزانه نداشته باشید. در غیر اینصورت  تصور کنید که چند هفته باید خودتراش در دست گرفته و وقت خود را صرف شیو کردن موهای زائد کنید.

عدم رشد مو بین درمان‌ها

برخلاف وکس، در لیزردرمانی می‌توانید بین درمان‌ها موها را شیو کنید. بنابراین با انتخاب روش حذف موها با لیزر می‌توانید با روزهای رشد موها خداحافظی کرده و حتی بین جلسات درمان هر چقدر که دوست دارد شیو کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *