سوالات رایج لیزر موهای زائد، میزان ماندگاری و تعداد جلسات مورد نیاز

لیزر موهای زائد

موهای ناخواسته برای اکثر مردان و زنان مایه آزار و اذیت است. بسیاری از روش‌های سریع حذف موهای زاید مانند اصلاح یا استفاده از کرم‌های موبر تنها یک یا دو روز طول می‌کشد و گزینه‌هایی با ماندگاری طولانی تر مانند استفاده از موم وبند انداختن می‌تواند باعث ایجاد درد در شما شود و در نهایت باعث ایجاد موهای زاید و ناخواسته دیگری در شما می‌شوند، که این موها در عرض چند هفته دوباره  رشد می‌کنند. بسیاری از مردان و زنان در حال حاضر به روش‌های طولانی مدت و دائمی کاهش مو و روش‌های از بین بردن دائمی موهای زاید روی آورده اند. برای کمک به تصمیم گیری شما در مورد اینکه آیا روش از بین بردن دائمی مو برای شما مناسب است یا خیر، گزینه‌های مختلف و این که ببینید که چه روش‌هایی می‌تواند به طور دائمی نتیجه مورد نظر شما را داشته باشد، موارد زیر مورد بحث قرار می‌گیرد.

لیزر دائمی مو، یک تکنولوژی جدید است که مزایای بسیاری را هم برای مردان و هم برای زنان ارائه می‌دهد که عبارتند از: مزایای حذف مو با استفاده از لیزر عبارتند از دائمی بودن آن، و پس از اتمام درمان، نیازی نیست دوباره زمان و پول خود را صرف درمان‌های دوباره و مجدد کنید. مزایای حذف مو با استفاده از لیزر این است که روش تمیزی است، و هیچ چسبندگی یا ماده زایدی در این روش استفاده نمی‌شود. شما مجبور نیستید نگران موهای زائد نوظهور زرد رنگی که خود را تا انتهای روز در بدن شما نشان می‌دهند، باشید. یک جلسه درمان با لیزر برای یک ناحیه کوچک در بدن شما، مانند قسمت بالای لب، می‌تواند فقط یک دقیقه از وقت شما را بگیرد. برای مناطق بزرگتر در بدن مانند پشت و پاها ممکن است این عمل یک ساعت طول بکشد. شما می‌توانید مطمئن باشید که هنگام استفاده از لیزر ایمن هستید زیرا که پرتوهای نور تنها بر روی قسمت رنگی مو اثر می‌گذارد و پوست اطراف آن دست نخورده باقی می‌ماند.

لیزر چگونه عمل می‌کند؟


حذف موهای زاید به وسیله لیزر با استفاده از تاباندن پرتو متمرکز نور به منافذی که دارای رنگدانه مویی به نام ملانین هستند، انجام می‌شود. انرژی نور که جذب می‌شود، به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود و مو را گرم می‌کند. این گرما باعث آسیب به فولیکول مو می‌شود که این آسیب رشد فولیکول مو را متوقف می‌کند. این روش برای حذف موهای زاید بسیار موثر است، اما مهم است که بدانیم که مو در یک سیکل خاص رشد می‌کند، درنتیجه همه موهای بدن در یک زمان، به لیزر درمانی پاسخ نخواهند داد. بنابراین، به طور معمول نیاز به جلسات متعددی برای درمان و آسیب به تمام فولیکول‌های مو در بدن فرد وجود دارد.

بهترین دستگاه حذف موهای زاید با استفاده از لیزر مو چیست؟


چندین دستگاه لیزر برای حذف مو موجود است. لیزر نووان (No one) برای هر فردی مناسب نیست. بسته به رنگ پوست و رنگ موی شما، برخی از لیزرها موثرتر از دیگری خواهند بود.

لیزر روبی (Ruby)

این مارک لیزر به عنوان دستگاه “اصلی” حذف مو شناخته می‌شود. رنگ قرمز آن در 694 نانومتر به خوبی توسط رنگدانه ملانین در مو جذب می‌شود و همین امر این دستگاه را به انتخابی عالی برای موهای نازک و کم رنگ مبدل کرده است. با این حال، چون ملانین در پوست نیز وجود دارد، لیزر روبی را نمی‌توان در بیمارانی که پوست روشنی ندارند و سبزه هستند، استفاده کرد زیرا پوست این افراد سرشار از ملانین است. بخاطر همین محدودیت، و میزان تکرار آهسته و اندازه نسبتا کوچک محل موثر در پوست، از لیزرهای روبی در سالهای اخیر برای حذف موهای زاید کمتر استفاده می‌شود.

لیزر الکساندریت (Alexandrite)

این لیزر نور قرمزی را تولید می‌کند. لیزر الکساندریت با ابعاد بزرگ (تا 18 میلیمتر) و میزان تکرار پذیری بالا،  سریعترین لیزر حذف مو در دنیا است و برای درمان سریع نواحی وسیع تری از بدن مناسب است.  کل پشت فرد را می توان در کمتر از 30 دقیقه درمان کرد.

لیزر دیود (Diode)

این لیزر شامل یک دیود لیزری با قدرت بالا است که نور مادون قرمز (نامرئی) رابا طول موج ~ 800-808 نانومتر منتشر می‌کند. طول موج بالا تر اجازه نفوذ عمیق تری به پوست می‌دهد و برای انواع پوست‌های تیره تر روش ایمن تری می‌باشد، اما برای موهای نازک و روشن روش چندان موثری نیست. سایز کوچکتر تابش به معنای نیاز به مدت زمان طولانی تری برای عمل است. خود این امر نیز ممکن است به معنی یک درمان گران تر باشد. درمان طولانی تر نیز ممکن است باعث ناراحتی بیشتر در فرد شود و گاها از بی حس کننده‌های موضعی استفاده می‌شود

پالس طولانی Nd: YAG

این لیزر می‌تواند بر روی تمام انواع پوست‌ها، از جمله پوست برنزه استفاده شود. اندازه های بزرگ تابش و سرعت تکرار سریع به پزشک اجازه می‌دهد تا مناطق زیادی را از پوست به سرعت مورد درمان قرار دهد. تنها عیب این دستگاه این است که برای موهای ظریف و روشن، به اندازه سایر دستگاه‌های موجود در بازار کارآمد نیست.

IPL

دستگاه‌های IPL لیزر نیستند، چرا که آنها نور منسجمی از بسیاری از طول موج‌های مختلف را منتشر می‌کنند. با این حال، به دلیل اینکه بیشتر انرژی نور منتشر شده از این دستگاه در طول موج های کوتاه تر است، درمان انواع پوست‌های تیره تر با این دستگاه نتایج رضایت بخشی را نداشته است.

عوارض جانبی حذف موهای زاید با استفاده از لیزر چیست؟


چندین اثر جانبی مختلف ممکن است بعد از رفع موهای زائد مانند قرمزی و سوزش، پوسته پوسته شدن، تغییر رنگ پوست، آسیب چشمی و خطر عفونت پوست ظاهر شود. اکثر عوارض جانبی بعد از عمل جزئی و موقت هستند. هر کسی که اثرات جانبی پایدار را تجربه می‌کند، باید با متخصص پوست خود مشورت کند.

به طور معمول برای توقف دائمی رشد موهای بدن، چند جلسه ضروری است؟


تعداد جلسات حذف موهای زاید با استفاده از لیزر

تعداد جلسات حذف موهای زاید با استفاده از لیزر می‌تواند بسته به ارائه دهنده عمل و دستگاه مورد استفاده متفاوت باشد. تعداد درمان نیز می‌تواند به رنگ و ضخامت مو وابسته باشد. به دلیل چرخه رشد مو شش جلسه معمولا مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که لیزر به درستی چرخه رشد فولیکول را هدف قرار داده است. تقریبا به طور میانگین 4-8 هفته زمان برای درمان مورد نیاز است.

آیا حذف موهای زاید با استفاده از لیزر، دائمی است؟


اینکه حذف موهای زاید با استفاده از لیزر به عنوان یک روش “دائمی” مورد تایید واقع شده است و “شما هرگز نیازی به تراش، موم، ناخن و غیره” نخواهید داشت، عبارت کاملا صحیحی نمی‌تواند باشد. اگر فولیکول به طور کامل نابود شود، موهای منفرد ممکن است به طور دائمی برداشته شوند. این فولیکول منفرد دوباره رشدی نخواهد داشت. با این حال، بهترین نتیجه ای که شما از روش لیزر درمانی می‌توانید انتظار داشته باشید، این است که تنها 70٪ از موها کاملا حذف شوند. موهای باقی مانده باید نازک تر، ظریف تر و سبک تر باشد. علاوه بر این، در طول زمان، بدن شما فولیکول های مو جدیدی را ایجاد می‌کند، بنابراین رشد موهای جدید رخ خواهد داد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود پس از 6 مرحله اولیه، درمان های نگهدارنده را هر 4 تا 6 ماه ادامه دهید تا موهای جدید نیز مورد هدف قرار گیرند. بنابراین برای اینکه به طور خلاصه به سؤال شما پاسخ دهیم باید عرض کنیم که – بله، تنها موهای منفرد به طور دائمی برداشته می‌شوند.

آیا حذف موهای زاید با استفاده از لیزر، روشی دردناك است؟


میزان درد لیزر موهای زائد

برای چند روز پس از درمان، پوست ناحیه عمل شده ممکن است قرمز و حساس شود. بسیاری از مردم این حس را شبیه به آفتاب سوختگی توصیف می‌کنند. با این حال، خود این فرآیند معمولا دردناک نیست.

آیا حذف موهای زاید با استفاده از لیزر واقعا اثری هم دارد؟


تاثیر لیزر موهای زائد

درمان حذف موهای زاید با استفاده از لیزر روش موثری است، اما به ندرت باعث حذف دائمی موها می‌شود. با این حال درمان با لیزر می‌تواند رشد مو را به طور قابل توجهی کاهش دهد. پس از اولین درمان، بسیاری از افراد فقط برای چند ماه بدنشان بدون مو خواهد بود. موها در نهایت دوباره رشد خواهند کرد، هرچند که اغلب آنها نازک تر، ظریف تر هستند و نسبت به قبل کمتر احتمال دارد قابل دیده شدن باشند. برای رسیدن به یک راه حل دائمی یا رضایت بخش برای موهای ناخواسته، بسیاری از افراد به جلسات متعددی برای درمان با لیزر نیاز دارند. موها ممکن است با هر جلسه بعدی، ظریف تر  و ضعیفتر شوند. پس از جلسات درمانی کافی، ممکن است به طور کامل از رشد کردن باز بماند.

حذف موهای زاید با استفاده از لیزر نیز ممکن است در موهای تیره موثرتر باشد. افرادی که دارای موهای بلوند، قرمز یا خاکستری هستند ممکن است تغییر زیادی نداشته باشند چرا که نورهای لیزری به موهای تیره جذب می‌شوند و اغلب در موهای غیر تیره اثرگذاری چندانی ندارند.

آیا می‌توانم در دوران بارداری از لیزر برای حذف موهای زاید خود استفاده کنم؟


لیزر موهای زائد در دوران بارداری

متخصصان توصیه می‌کنند که حذف موهایی زاید با لیزر برای افرادی که باردار هستند، انجام نشود. این امر به این علت است که دانشمندان مطالعات انسانی کافی انجام نداده اند که نشان دهد حذف موهای زاید با لیزر در دوران بارداری روش ایمنی برای نوزاد و مادر است. بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن انسان می‌شود. این امر می‌تواند باعث ایجاد موهای اضافی در مکان های ناخواسته در بدن فرد باردار شود. در حالی که این رشد مو می‌تواند برای فرد شرم آور باشد، موها اغلب خودشان خود به خود از بین می‌روند. اگر موها خود به خود از بین نرفتند، ممکن است فرد بعد از حاملگی، روش لیزر درمانی را امتحان کند. پزشکان ممکن است از این افراد بخواهند چند هفته پس از زایمان صبر کنند سپس می‌توانند از لیزر برای حذف موهای زاید خود استفاده کنند.

آیا حذف موهای زاید با استفاده از لیزر برای کل صورت یا بخش‌های مختلف از آن ایمن است؟ آیا این روش باعث ایجاد رنگدانه یا ایجاد پیری در صورت نمی‌شود؟


حذف موهای زاید با استفاده از لیزر می‌تواند برای کل صورت ایمن و موثر باشد، اما معمولا برای ابرو توصیه نمی‌شود. دستگاه لیزر درست در دستات یک ارائه دهنده با تجربه، رنگدانه موجود در موهای شما را هدف قرا می‌دهد، نه پوست شما را.

لیزر‌ها در طول موج‌های مختلف وجود دارند، بنابراین مهم است که به یک ارائه دهنده متخصص که دارای دستگاه  لیزر مناسب و طول موج مناسب برای نوع پوست شما است، مراجعه کنید. هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که ثابت کند افراد پس از استفاده از لیزر مبتلا به پیری پوست شده باشند. با یک کلینیک مشورت کنید که پزشک متخصص آن مشاوره رایگان به شما ارائه می‌دهد تا شما بتوانید تمام سؤالات خود را از او بپرسید و به طور صحیحی مشاوره بگیرید.

اندازه لیزر چیست؟


اندازه لیزر بزرگتر نه تنها درمان سریع تری را باعث می‌شود، بلکه ایمنی و کارآیی بیشتری نیز دارد. با افزایش اندازه لیزر، درصد کمتری احتمال دارد که انرژی لیزر در نواحی ناخواسته در پوست تاثیر داشته باشد، عمق و نفوذ لیزر را افزایش می‌دهد و به متخصص این اجازه را می‌دهد تا از انرژی کمتری برای درمان شما استفاده کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *