شناخت عوامل موثر درماندگاری لیزر موهای زائدبرای داشتن پوستی بی نقص

زائد

شما شب قبل موهای خود را تراشیده‌اید، اما امروز صبح باز هم موهای تازه رشد کرده زبر و ناخوانده‌ای وجود دارد که به سرعت همراه روزانه شما می‌شود. در حالی که شما می‌خواهید روی ورزش صبحگاهی یا لباس‌هایی که در طول روز باید بپوشید تمرکز کنید، ابتدا باید با یک تیغ اصلاح ملاقات کنید. خواه اینکه شما موها را چیده باشید، اپیلاسیون کرده باشید یا آن موهای مزاحم را تراشیده باشید، ممکن است از مبارزه طولانی مدت با فولیکل مو خسته شده‌ باشید. با لیزر موهای زائد رایج‌تر از همیشه از اسپای روزانه تا متخصص پوست و مو شما ممکن است نیاز به پوتین‌هایی بتنی برای رفت و آمد بمنظور ایجاد اصلاح در پوست پرموی خود داشته باشید. هنوز هم یک سؤال باقیست: آیا حذف دائمی موهای زائد واقعاً دائمی است؟

در لیزر موهای زائد از انرژی نور برای فرستادن پیغام مرگ به فولیکول‌های موی فرد در زیر پوست استفاده می‌شود. گرچه همه موها در یک نقطه از سیکل رشد خود نیستند. این اختلاف مهم است، چرا که بدین معنی است که برخی موها با دریافت لیزر آسیب ندیده و به رشد خود ادامه می‌دهند. شما به یک سری لیزر درمانی نیاز خواهید داشت تا همه موها را در طی سیکل رشدشان مورد هدف قرار دهید. حتی بعد از آن رشد بعضی از موها ممکن است در نهایت برگردد. در حالی که لیزر “دائمی” موهای زائد یک نام غلط است، بعد از 6 تا 8 جلسه درمانی، شما می‌توانید کاهش قابل توجه مو را ببینید. هر رشد مجددی می‌تواند با درمان‌های تکمیلی در هر 6 تا 12 ماه کنترل شود.

مراقبت قبل از درمان


قبل از اینکه سر جلسه لیزر موهای زائد حضور پیدا کنید، اطمینان حاصل کنید که برخی اقدامات احتیاطی مراقبت از پوست را انجام داده باشید. از هر چیزی که پوست شما را تیره‌تر می‌کند و باعث جذب لیزر به رنگدانه پوست شما می‌شود مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا استفاده تخت‌های برنزه، خودداری کنید.  شما همچنین نیاز است تا مصرف هر محصولی را که پوست را حساس‌تر می‌کند متوقف کنید، مانند کرم‌های رتینول یا سرم‌های ویتامین C. همچنین اگر شما در حال مصرف هر نوع دارویی هستید که پوست شما را به نور حساس‌تر می‌کند، از انجام لیزر موهای زائد اجتناب کنید.

مراقبت بعد از درمان


اگر لیزر موهای زائد را انتخاب کردید، برخی اقدامات مراقبت بعد از درمان را به برنامه روزانه نگهداری پوست خود اضافه کنید. برای 7 روز بعد از درمان از استخر دارای کلر و شنا کردن در آب شور خودداری کنید. بعد از این درمان پوست شما حساس‌تر خواهد شد، که بدین معنی است که باید برای چند روز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید  خودداری کنید.

آیا لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر؟


روش‌های IPL و لیزر موهای زائد می‌توانند بسیار مفید باشند، اما در کمال تأسف برای همه مناسب نیستند. مهم است که شما قبل از شروع درمان متوجه شوید که آیا این روش کاهش مو برای شما مناسب است یا خیر، تا از هدر رفتن وقت و پول شما جلوگیری شود.

تون پوست

تون پوست

پزشکان برای ارزیابی تون پوست از چیزی با عنوان مقیاس فیتزپاتریک استفاده می‌کنند. مقیاس فیتزپاتریک مقیاسی است که گرایش ژنتیکی شما و اینکه پوست شما چگونه به نور خورشید واکنش نشان می‌دهد را در نظر می‌گیرد. محدوده مقیاس از نوع I تا نوع IV است. پوست نوع I شامل تیرگی بیشتری است و بنابراین رنگ آن تیره‌تر بوده و نمی‌سوزد.

متخصص از مقیاس فیتزپاتریک برای تعیین نه تنها جواب این سؤال که آیا لیزر موهای زائد برای شما مناسب است یا خیر، بلکه همچنین تعیین جواب این سوال که این روش احتمالاً چقدر مؤثر خواهد بود و چه تنظیماتی باید انجام شود، استفاده می‌کند. پوستی که نمره پایین‌تری در مقیاس فیتزپاتریک دارد، موهای تیره‌تری داشته و سریع‌ترین عکس‌العمل را به IPL و لیزر خواهد داشت. پوست نوع V از آنجا که انرژی بیشتری از نور را جذب می‌کند، نتایج قابل توجه به مراتب کمتری خواهد داشت. از آنجا که پوست نوع IV می‌تواند در اثر جذب مقدار زیادی از نور دچار سوختگی شود، برای لیزر درمانی یا IPL درمانی مو مناسب نیست.

نوع مو

دقیقاً همانگونه که تون‌های مختلف پوست بصورت متفاوت به نور پاسخ می‌دهند، رنگ‌های مختلف مو نیز نور را بصورت متفاوت جذب می‌کنند. این مورد همچنین به دلیل مقدار تیرگی (رنگدانه) موجود در پوست است. موهای سفید و خاکستری حاوی هیچ رنگدانه‌ای نیستند و موهای قرمز و بلوند دارای مقدار کمی تیرگی هستند، در حالی که پوست‌های قهوه‌ای روشن و تیره دارای مقدار خیلی بیشتری ‌تیرگی هستند.هرچه مو دارای تیرگی بیشتری باشد، از لحاظ لیزر مو بهتر است چرا که بخاطر اینکه قادر خواهد بود بیشترین انرژی نور را جذب کند. بنابراین افراد با موهای تیره‌تر نتایج بهتری را از نسبت به افرادی با موهای روشن‌تر خواهند گرفت و به تعداد درمان‌های به مراتب کمتری بمنظور گرفتن یک نتیجه یکسان نیاز خواهند داشت. متأسفانه احتمالی وجود ندارد که موهای بلوند و قرمز به مقدار کافی تحت تأثیر روش‌های از بین بردن مو بر پایه لیزر قرار بگیرد.

لیزر موهای زائد چه مدت طول خواهد کشید؟


 تعیین مدت زمان بروز نتایج لیزر موهای زائد، یقیناً قابل اطمینان نیست. عوامل متعددی وجود دارد که بر روی چگونگی پاسخ یک فرد به درمان لیزر موهای زائد تأثیر می‌گذارد. این عوامل که می‌تواند شامل نوع پوست و مو، نوع لیزر مورد استفاده و شرایط درمانی موجود باشد، همچنین بر مدت زمان طول کشیدن نتایج قبل از بروز رشد مجدد مو تأثیر می‌گذارد  بنابراین تنها جواب صریح به سوال “لیزر موهای زائد چقدر طول می‌کشد؟” تقریباً غیر ممکن است. گرچه با ارزیابی اطلاعات کلیدی مشخص در مورد بیمار و همچنین در مورد درجه اثرگذاری درمان‌های موهای زائد با لیزر بطور کلی، می‌توان تخمین‌های معقولی برای مدت زمانی که نتایج لیزر موهای زائد یک فرد طول خواهید کشید، زد!

لیزر موهای زائد باعث حذف دائمی موها میشود یا فقط آنها را کاهش میدهد؟


حذف دائمی

بیایید با شناسایی برخی حقایق در مورد نتایج حذف موهای زائد با لیزر شروع کنیم. در حالی که آمارهای متوسط در مدت زمان نتایج حذف موهای زائد با لیزر در همه افراد صادق نیست، اما می‌توانند نقطه شروع خوبی برای پیش‌بینی نتایج شما باشند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که کاندیداهای خوب برای انجام لیزر موهای زائد ممکن است طی دوره درمان “تراکم مو را از 20 درصد به 90 درصد کاهش دهند”.

در حالی که کاهش موهای هر فرد متفاوت است، تعداد دفعات درمانی توصیه شده برای حذف موهای زائد با لیزر ثابت‌تر است. منایع اطلاعاتی مطمئن زیادی در مورد لیزر موهای زائد، بر این نقطه هم رأی هستند که حداقل تعداد درمانی که برای دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز مورد نیاز است، 6 تا 8 درمان است که در چند ماه تقسیم می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که فارغ از تعداد جلساتی که بیمار پشت سر می‌گذارد، این درمان به آنها یک نتیجه مادام‌العمر نخواهد داد. با وجود آنچه که برخی محصولات از بین بردن مو با لیزر ممکن است ادعا کنند، لیزر موهای زائد یک روش دائمی از بین برنده مو نیست. این روش یک روش کاهش موی دائمی است. درست است که ادامه جلسات لیزر موهای زائد منجر به از بین بردن مو بصورت دائمی می‌شود، اما به محض اینکه بیمار درمان را متوقف کند، احتمالاً با رشد مجدد مو در ناحیه درمان شده مواجه خواهد شد. در حال حاضر، الکترولیز تنها درمانی است که بطور گسترده بمنظور ایجاد نتایج دائمی حذف مو انجام می‌شود. گرچه طبق گزارشات، پروسه درمانی خودش بسیار گران، وقت گیر و دردناک است.

نرخ رشد مو چگونه می‌تواند نتایج درمان را تحت تأثیر قرار دهد؟


نرخ رشد موی شما همچنین می‌تواند تأثیر گسترده‌ای روی موفقیت کلی در لیزر موهای زائد شما داشته باشد. از آنجا که رشد مو در هر بیمار به یک صورت اتفاق نمی‌افتد، یک فرد ممکن است نتایج کوتاه‌مدت‌تری نسبت به فرد دیگر بدست بیاورد حتی وقتی که هر دو بیمار از یک نوع تکنولوژی لیزر استفاده کنند! به عبارت دیگر، داشتن یک درک اولیه از فرآیند رشد مو در پیش‌بینی نتایج لیزر موهای زائد شما مفید است. در اینجا برخی حقایق اولیه در مورد رشد مو وجود دارد که ارزش دانستن را دارند:

  • یک سیکل رشد موی کامل در 3 فاز است: آناژن (رشد)، کاتاژن (انتقال یا تفکیک) و تلوژن (استراحت).
  • طول این فازهای رشد مو در نواحی مختلف بدن متفاوت است. برای مثال، موهای سر تمایل به داشتن فاز رشد طولانی‌تری نسبت به موهای بدن دارند و موی ابرو فاز رشد کوتاه‌تری نسبت به موی پا دارد. همچنین مو در قسمت‌های مشخصی از بدن نرخ رشد متفاوتی نسبت به نقاط دیگر دارد.
  • همه فولیکول‌های مو در یک زمان در یک فاز مشابه از سیکل رشد نیستند. بلکه سیکل فولیکول‌های مو بصورت رندوم “الگوی موزائییکی” هستند.
  • ساختار موی فردی و نرخ رشد موی یک بیمار می‌تواند با سن، جنسیت، نژاد، رنگ مو، ژنتیک و وضعیت سلامتی تحت تأثیر قرار گیرد. برای مثال، مو در نوجوانی تمایل دارد تا با نرخ رشد سریعتری نسبت به سال‌های پیری رشد کند.

طبق مورد آخر، تجربه و بررسی برخی از این عوامل شخصی و تحلیل تعبیری که هر کدام از این عوامل می‌توانند برای موفقیت در لیزر موهای زائد شما داشته باشند، مفید است. شما حتی می‌توانید از متخصص خود بخواهید به شما در تعیین تمایل ژنتیکی و شخصی خود برای نتایج مادام‌العمر ازبین بردن مو کمک کند. گرچه برخی چیزها را می‌توانید با ارزیابی شخصی خود یاد بگیرید. برای مثال آیا شما موهای بدن مترکم و زمخت خاصی دارید؟ در این صورت شما ممکن است نیاز به تعداد درمان لیزر موی بیشتری بمنظور حذف کامل آنها داشته باشید. بعد از تراشیدن مو، آیا آنها در طول دو روز مجدد رشد می‌کنند؟ یک روز؟ اگر شما بصورت طبیعی نرخ رشد موی بالایی دارید، ممکن است قبل از بیماران دیگری که لیزر مو انجام می‌دهند دچار رشد مجدد مو شوید.

نکته نهایی: تخمین مدت زمان نتایج لیزر موهای زائد


تخمین

برای داشتن بهترین ارزیابی از اینکه آیا شما نیاز به لیزر موهای زائد دارید و اینکه پروسه لیزر موی شما چقد باید طول بکشد، باید با یک متخصص لیزر موی مورد تأیید مشورت کنید. آنها می‌توانند به شما در پاسخ دادن به سؤالاتتان در مورد کاندید بودن برای درمان، تعداد جلسات درمانی که شما ممکن است نیاز داشته باشید و اینکه در مورد رشد مجدد مو چه انتظاری می‌توانید داشته باشید، کمک کنند.

برای بیشترین استفاده از جلسه ملاقاتتان، توصیه می‌شود که عوامل درمانی را که در این مقاله به آنها پرداخته شد، در نظر بگیرید. با یادگیری تا حد ممکن در مورد پتانسیل لیزر موی خود قبل از شروع درمان، شما خواهید دانست که در جلسه مشاوره از متخصص لیزر موی خود چه سؤالاتی بپرسید صرف نظر از اینکه این یک راه پیشگیرانه به منظور آموزش و حفاظت خود در مقابل گسترش غیر ضروری عوارض جانبی لیزر موهای زائد و گرفتن نتایج ناامید کننده است.

 کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *