لیزر موهای زائد بدن و صورت پوست‌های تیره

لیزربرای هزاران سال مردان و زنان برای حذف موهای زائد موی بدن از موم (wax)، تیغ، موچین، و اخیرا اپیلاتور استفاده می‌کردند. پیگیری مداومت بی مویی، پدیده جدیدی نیست ولی موردی است که دائما به دنبال آن هستیم؛ مساله خنده داری که راجع به مو وجود دارد این است که مو دوباره رشد خواهد نمود. برخی روشهایی که استفاده می‌کنیم به فولیکل‌های مو صدمه می‌زنند و باعث می‌شود مو از رشد باز بماند و در وهله بعدی رشد به شکل نازک‌تر و ضعیف‌تر از پیش باشد و همین مساله کمک می‌کند که در مرحله بعدی بتوانیم راحتتر از شر آنها خلاص شویم، اما هیچ چیز تا ظهور لیزر در دهه 60 میلادی دائمی نبود. متاسفانه استفاده از لیزردرمانی برای همه ممکن نیست. بدان معنا که این فرایند برای برخی از افراد خطرناک است. این دسته، افرادی با رنگ پوست تیره‌تر هستند. بنابراین آیا برای افراد دارای پوست تیره‌تر ممکن است که از مزایای حذف مو با لیزردرمانی لذت ببرند؟

این همان چیزی است که سعی داریم در این مقاله بدان بپردازیم. اولا باید نگاهی به اینکه حذف موی زائد با استفاده از لیزر چیست و اینکه چرا این فناوری برای افراد دارای پوست تیره مناسب نیست، بیاندازیم.

حذف موی زائد با استفاده از لیزر چیست؟


فرایند لیزر موهای زائد به معنای هم حذف موهای ناخواسته و زائد و هم به صورت همزمان آسیب رسانی به فولیکل‌های مویی برای توقف کامل رشد دوباره مو در آینده می‌باشد. این فرایند با استفاده از لیزر که ملانین (رنگدانه ای که به مو رنگ می‌دهد) را مورد هدف قرار می‌دهد، انجام می‌شود. این لیزرها انرژی نوری را به انرژی حرارتی تبدیل نموده و با گرم کردن فولیکل ها، آنها را تخریب می‌کنند. شاید قبلا اسم ملانین را شنیده باشید. این به آن خاطر است که ملانین همان رنگدانه ای است که به پوست رنگ می‌دهد. هر چه پوستتان تیره‌تر باشد یعنی شامل مقدار بیشتری ملانین است. احتمالا تا اینجا متوجه شده اید که چرا استفاده از لیزردرمانی برای افراد دارای پوست تیره‌تر خطرناک است. همان فرایندی که روی مو رخ می‌دهد، روی پوست نیز رخ خواهد داد. ملانین مورد هدف قرار می‌گیرد، گرم می‌شود و می‌سوزد. پس آیا هیچ نوعی از حذف موهای زائد با لیزری هست که کارایی مناسبی روی پوست‌های تیره‌تر نیز داشته باشد؟ بله!

لیزرهای متفاوت، طول موجهای متفاوت


طول موجهای متفاوت 

 

دستگاه اصلی لیزر مورد استفاده برای حذف موهای زائد که با نام ” لیزر یاقوتی ” شناخته می‌شود، دارای طول موج کوتاهی است. این به چه معناست؟ در حذف موهای زائد توسط لیزر، اگر طول موج کوتاه باشد تاثیربیشتری در هدف گیری ملانین خواهد داشت. اگر طول موج بلند باشد، تاثیرگذاری کمتری خواهد داشت. لیزر یاقوتی دارای طول موج عملکردی 694 نانومتر است که کوتاه در نظر گرفته می‌شود. این برای افراد دارای پوست‌های روشن و موهای تیره بسیار کارا است ولی برای آن دسته از افراد که دارای پوست تیره ترند بسیار خطرناک محسوب می‌شود چرا که در به شدت ملانین‌های پوستشان را تحت تاثیر قرار خواهد داد. امروزه طیف گسترده ای از لیزرهای متفاوت با طول موجهای متفاوت داریم:

 • الکساندریت : 775 نانومتر
 • دیود : 810 نانومتر
 • Nd:YAG : 1064 نانومتر

آنچه که در اینجا مهم است آنست که طول موجهای بلندتر می‌توانند از ملانین موجود در پوست عبور کنند ولی همچنان ملانین مو را هدف گرفته و بر آن تاثیر بگذارند. این برای افراد دارای پوست تیرره‌تر بسیار مهم است، زیرا به معنای ممکن شدن حذف موهای زائد با استفاده از لیزر (laser hair removal is actually possible) و بدون به خطر انداختن پوست می‌باشد.

بنابراین می‌توانیم حذف موی زائد با استفاده از لیزر را نیز از روشهای درمانی برای افراد دارای پوست تیره‌تر به شمار آورد؛ و از این میان می‌بینیم که لیزر Nd:YAG رایج ترین نوع لیزر برای این هدف است.

انواع مختلف پوست 


برای درک چالش‌های بخصوص پوست نوع 4 ابتدا باید مروری بر فیزیولوژی تمامی انواع پوست‌ها داشته باشیم:

 • پوستهای نوع 1 و 2 دارای قعالیتهای بسیار اندک ملانین هستند، آنها حتی برنزه هم نمی شوند و به ندرت با رنگ پریدگی مواجه می‌شوند.
 • پوست نوع 3 دارای فعالیت کافی ملانین برای برنزه شدن هستند و می‌تواند نقاط رنگی – البته بسیار کمتر از پوستهای تیره‌تر – ایجاد نمایند.
 • انواع پوستی 5 و 6 دارای بیشترین فعالیت ملانین در میان پوستها هستند و بسیار مستعد رنگ پریدگی پوستی هستند. با اینحال از آنجا که ملانین بسیاری در زمینه قهوه ای و یا مشکی پوست هستند، این نقاط را پوشانده و معمولا کسی متوجه نمیشود.
 • نوع 4 در میانه این دو است. فعالیت ملانین بسیاری هستند و به آسانی نقاط رنگی می‌تواند ایجاد کند ولی در کل این نوع از پوست آنقدر تیره نیست که بتواند آنها را بپوشاند و هر رنگ پریدگی کوچکی به سادگی دیده می‌شود.

چرا درمان پوست نوع 4 خیلی سخت است؟ 

سلولهای تولید کننده ملانین (ملانوسیت ها) در پوست نوع 4 می‌توانند به هرگونه رنجشی خیلی حساس باشند. افراد دارای این نوع از پوست می‌دانند که حتی پس از یک خاراندن کوچ نیز، پوستشان رنگدانه هایی به نام ” رنگدانه‌های پس از ضربه ” را تولید خواهد نمود. بنابراین درمانهایی به منظور حذف نقاط رنگی که در پوستهای روشن‌تر کار می‌کنند، برای پوست نوع 4 بسیار قوی بوده و به ملانوسیت‌ها آسیب رسانده و منجر به بازگشت این رنگدانه‌ها و در برخی موارد بدتر شدن آن می‌شود.

چالش ها، واقعیتها و تصورات غلط راجع به پوست‌های تیره‌تر 


واقعیتها و تصورات غلط راجع به پوست‌های تیره‌تر

 • برخی داستان‌های ترسناکی که شنیده اید، واقعیت دارند. پوستهای تیره‌تر به برخی روشهای درمانی خاص حساس ترند و چالش هایی ایجاد می‌نمایند که پوستهای روشن‌تر ایجاد نمی کنند. به عبارت دیگر روشهای درمانی که تنظیمات مناسب برای پوستهای تیره‌تر را در بر نداشته باشند، نه تنها بدون اثر خواهند بود بلکه ممکن است به پوست آسیب برسانند و منجر به هیپرپیگمانتاسیون (تیره‌تر شدن غیرطبیعی پوست) می‌شود. با اینحال برای کارشناسان واقعی در لیزردرمانی که موارد بسیار ریز و علمی پوست را نیز می‌شناسند و بر برهم کنش‌های پیچیده پوست میان انرژی‌های مختلف لیزر و فیزیولوژی انواع مختلف پوست مسلطند، درمان پوست‌های تیره‌تر نیز به مانند پوستهای روشن موفقیت آمیز خواهد بود.
 • برخی انواع انرژی‌های لیزر به ملانین، رنگدانه طبیعی در پوست که رنگ طبیعی را تولید می‌کند، جذب می‌شود. بسته به فعالیت ملانین پوست می‌توان آن را در دسته‌های مختلفی دسته بندی کرد که از آن جمله می‌توان به نوع-0، که پوست البینو است و به کلی نمی تواند ملانین تولید کند، تا نوع-6 که پوستی با رنگ زیبای alabaster-black اشاره نمود. هر چه مقدار ملانین درون پوست افزایش پیدا کند، مقدار بیشتری از انرژی لیزر را جذب نموده و در مقابل پوستهای روشن نسبت به هدف گیری ملانین حساس‌تر است. وقتی این حساسیت به درستی سنجیده نشود، همان درمانی که می‌تواند روی پوست روشن موفق باشد به پوستهای تیره‌تر آسیب می‌رساند.
 • بسیاری از انواع لیزرها به ملانین جذب نمی شوند و می‌توان از آنها به طور ایمن بر روی پوستهای تیره به مانند پوستهای روشن استفاده نمود.
 • تمامی پوست‌ها شامل ویژگی‌های منحصر بفردی هستند که لیزر باید آنها را هدف قرار دهند، از جمله انواع مختلف سلولها، انواع مختلفی از بافت ها، لایه ها، زخم‌ها و جراحات و البته ملانین.
 • اهداف موجود در پوست شامل عناصر متمایز بسیاری است که لیزرها باید به شیوه‌های مختلفی هدف قرار دهند.
 • به منظور درمان پوست و عناصر آن با دقت علمی مطلوب، باید از لیزرهای متفات بسیاری تا دستیابی به بهترین نتایج ممکن استفاده نماییم.

حرفه ای شوید ! 


حرفه ای شوید !

در حالیکه دستگاههای خانگی قابل مصرف روی پوستهای تیره‌تر وجود دارد ولی دیدن متخصصین نیز حتما توصیه می‌شود. چون کار با پوست تیره و انجام کار بصورت ایمن و موثر چیزی بیش از هنر است. بنابراین، تجربه کلید کار است.

یک متخصص باید دانش کاملی از حذف موی زائد روی پوستهای تیره و همچنین تعیین موارد زیر داشته باشند:

 • مناسب ترین نوع لیزر کدام است؟
 • رنگ / طول موج نور استفاده شده
 • مدت زمان موج (هر چه موها کلفت‌تر باشند، مدت زمان موج طولانی‌تر خواهد بود)
 • بسیاری فاکتورهای دیگر که به شما کمک خواد نمود تا درمان کارا و ایمنی داشته باشید.

برخی از متخصصان همچنین ممکن از روشهای خنک سازی برای حصول اطمینان از سالم بودن پوستتان استفاده می‌کنند. برای پیشگیری از تحت تاثیر قرار گرفتن ملاتونین پوست، می‌توانید آن را خنک نگاه دارید تا گرم نشود و نسوزد. این کار را به چند روش می‌توان انجام داد، اگرچه عمدتا از طریق خنک سازی تماسی رخ می‌دهد. اصولا به شکل تماس موارد سرد با پوست، برای مثال آب جاری در میان دو قطعه، یک صفحه سرد یا اسپری که سطح پوست را می‌پوشاند و از طریق تبخیر خود پوست را خنک می‌کند، خواهد بود.

خلاصه و موارد پایانی 


یک باور عمومی وجود دارد که انجام لیزردرمانی بر روی پوستهای تیره ممکن نیست که با توجه به پیشرفت فناوری این مساله کاملا درست نیست. این روزها انواع مختلفی از لیزرها وجود دارند و نور با توجه به طول موجهای بلندتر می‌تواند نفوذ عمیق تری داشته باشند و بدون ایجاد آسیب بر ملانین پوست، فولیکل‌های مویی را تخریب نماید. رایج ترین انواع لیزر مورد استفاده برای پوستهای تیره تر، لیزر Nd:YAG است (از متخصص پوستتان مشورت بگیرید تا این همان مدلی باشد که برای درمان شما قرار است استفاده شود)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *