لیزر موهای زائد بدن و صورت پوست‌های تیره

موی زائد به مو در ناحیه‌ای گفته می‌شودکه فرد مایل نیست در این ناحیه مویی رشد کرده باشد. گوش ها، گردن، شکم و ناحیه تناسلی، صورت، پشت لب، پیشانی، پوست صورت، چانه، زیر چانه و گونه ها دارای موهایی هستند که ممکن است زدودن آنها کار سختی به نظر برسد. از آنجایی که ملانین (رنگدانه‌ی پوست) هدف اصلی اشعه‌ی لیزر است و آن را جذب خود می‌کند، این روش برای کسانی نتیجه‌ی بهتری دارد که موهای تیره‌تری دارند (موهای سفید، بلوند و خاکستری به لیزر به خوبی جواب نمی‌دهند).

علاوه بر این موهای ضخیم‌تر بسیار بهتر از موهای نازک به لیزر جواب می‌دهند. به غیر از رنگ موها، یکی دیگر از عوامل موثر بر نتایج لیزر، رنگ پوست است؛ هرچه قدر رنگ پوست روشن‌تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است و احتمالا به تعداد جلسات کمتری نیاز است. از سوی دیگر اگر رنگ پوست شخص بسیار تیره باشد، ممکن است رفع کامل موهای زائد با لیزر امکان‌پذیر نباشد. برخی از دستگاه‌های لیزر برای پوست‌های تیره، ایمن‌تر هستند، با این وجود ممکن است با تقبل هزینه لیزر موهای زائد این دستگاه‌ها نیز نتوانند موهای زائد را به طور کامل از بین ببرند. همچنین برخی دستگاه‌های لیزر برای ازبین بردن موهایی طراحی شده‌اند که سفید، خاکستری یا بلوند هستند، اما در واقعیت، نتایج به دست آمده توسط این دستگاه‌ها نیز ماندگار نیستند و معمولا این موها با وجود انجام لیزر درمانی، از بین نمی‌روند.

طبقه بندی رنگ پوست

پوست را می توان به ۶ نوع فوتوتیپ بر اساس مقیاس فیتزپاتریک که در سال ۱۹۷۳ ارائه کرد، بر اساس رنگ و واکنش پوست به قرار گرفتن در معرض نور خورشید، طبقه بندی کرد. همچنین عوامل دیگری مثل رنگ مو، رنگ چشم و وجود کک و مک نیز وجود دارند.

طبقه بندی پوست بر اساس مقیاس فیتزپاتریک:

  • فوتوتیپ ۱: پوست بسیار روشن؛ همواره در برابر نور خورشید می سوزد، هرگز برنزه یا تیره نمی شود.
  • فوتوتیپ ۲: پوست روشن؛ همواره در برابر نور خورشید آفتاب سوخته می شود.
  • فوتوتیپ ۳: پوست روشن تا کمی زیتونی؛ کمی آفتاب سوخته می شود.
  • فوتوتیپ ۴: پوست زیتونی؛ به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شود، به راحتی برنزه می شود.
  • فوتوتیپ ۵: پوست قهوه ای تا خیلی تیره؛ خیلی به ندرت دچار آفتاب سوختگی می شود.
  • فوتوتیپ ۶: پوست سیاه؛ هرگز دچار آفتاب سوختگی نمی شود.

چرا لیزر موهای زائد بر روی پوست های تیره متفاوت عمل می کند؟

ابتدا باید به این نکته توجه کرد که روش از بین بردن موهای زائد توسط نور به این صورت است که امواج نور، به گرما تبدیل می شوند تا بدون آسیب به پوست، فولیکول مو را بسوزانن. این امواج ملانین (رنگدانه ی پوست) را مورد هدف قرار می دهد. بر خلاف پوست روشن، پوست تیره حاوی ملانین است. به همین دلیل در مورد پوست های تیره، نیاز به دستگاه هایی با دقت بالا داریم که بتواند ملانین موجود در پوست را از ملانین موجود در مو تشخیص دهد. هر چه پوست تیره تر باشد، خطر احتمال ایجاد عوارض جانبی افزایش می یابد. به همین دلیل مهم است که تفاوت های بین دستگاه های مختلف ارائه شده را بشناسیم. همواره اولین قدم، تعیین فوتوتیپ پوست شما است.

مزایا

لیزر موهای زائد بدن علاوه بر این که موجب از بین رفتن موهای زائد می‌شود، می‌تواند برخی مشکلات پوستی مانند موهای زیرپوستی و فولیکولیت (التهاب فولیکول مو که به صورت جوش‌های ریزی روی پوست است) را برطرف کند. این مشکلات در بین افراد شایع هستند و معمولا در زنان در ناحیه بالای ران و در مردان در گردن و ناحیه رشد موهای ریش، ایجاد می‌شود.

از بین بردن موهای زائد به روش IPL (intense pulsed light)

متخصصین اعتقاد دارند که هرگز نباید از روش IPL برای از بین بردن موهای زائد افرادی با پوست تیره استفاده کرد. به دلیل این که دستگاه های مورد استفاده در این روش دقت کافی ندارند، خطر سوختگی بسیار زیاد است. بر خلاف لیزرها، دستگاه های IPL، امواج غیر منسجم پلی کروماتیک در طیف نوری بین ۵۰۰تا ۱۲۰۰ نانومتر تابش می کنند. با وجود این که می توان امواج نور را توسط فیلتر تنظیم کرد، طیف نوری، بسیار گسترده است و فطعا این دستگاه ها نمی توانند با همان دقت سیستم های لیزری عمل کنند. هشدارها و دستورالعمل های اجرایی برای استفاده از چنین دستگاه هایی به وضوح نشان می دهد که این دستگاه ها باید بر روی پوست های بسیار روشن، روشن و یا برنزه استفاده شوند و نباید بر روی پوست های قهوه ای، خیلی تیره و یا سیاه به کار روند. عوارض جانبی روش IPL بر روی پوست های تیره ممکن است بسیار شدید و دائمی باشد. (سوختگی در صورتی که نور بسیار قوی باشد؛ خطر ایجاد خطوط سفید دائمی و رشد بیش از حد مو)

انواع لیزر پوست‌های تیره

لیزر روبی

لیزر روبی، قدیمی ترین لیزر موهای زائد است و امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. این روش می تواند تنها برای استفاده در مورد افرادی با موی تیره و پوست روشن (فوتوتیپ ۱ تا ۳) مناسب باشد.

لیزر الکساندرایت

این روش لیزر موهای زائد به طور معمول با عنوان “لیزر پوست روشن” (فوتوتیپ های ۱ تا ۳) شناخته می شود. این نوع از لیزر، طول موجی برابر با ۷۵۵ نانومتر (صورتی تیره) دارد و برای درمان پوست های آفرقایی- کارائیبی مناسب نیست.

لیزر Nd:Yag

این لیزر در اصل به منظور درمان ملانوما، عدم رشد موها و واریس طراحی شد. این لیزر به منظور از بین بردن دائمی موهای زائد بدن مخصوصا در مورد پوست های تیره، نیز از شهرت زیادی برخوردار شد. سازگاری این لیزر برای استفاده بر روی پوست های تیره به این دلیل است که طول موج آن بین ۸۰۰ و ۱۰۶۴ نانومتر است، که طیفی نزدیک به مادون قرمز است و کمتر توسط ملانین جذب می شود.

لیزر دیود

مانند لیزر Nd:Yag، لیزر دیود حاوی طول موج حداقل ۸۱۰ نانومتر یا نزدیک مادون قرمز است. بهترین دیودها، شامل Lightsheer به طور خاص برای تنظیم دقیق پارامترهای مورد نظر براساس فوتوتیپ پوست طراحی شده است. انرژی، فرکانس و زمان پالس را می توان برای هر نوع پوستی ( فوتوتیپ های بین ۱ تا ۶) تنظیم کرد. از لیزرهای دیود به طور معمول به منظور رفع موهای زائد به طور ایمن از پوست های تیره یا سیاه توسط افزایش زمان به کارگیری انرژی استفاده می شود.

مراقبت‌های پس از لیزر

ممكن است ورم و قرمزی در محل وجود داشته باشد كه گذاشتن یخ می تواند سبب كاهش آن شود. معمولا نیازی به استفاده از مسكن نیست. گاهی اطراف ریشه موها دلمه میبندد كه 10-7 روز طول می كشد، در این موارد از پمادهای آنتیبیوتیك استفاده میكنیم تا دلمه ها بریزند. ممكن است رشد موی لیزر شده یك تا  2 هفته بعد از لیزر هم ادامه پیدا كند بعد از آن بریزد. بیمار باید از آفتاب پرهیز كند زیرا به خصوص در افراد با پوست تیره تر ممكن است 3-2 ماه طول بكشد تا اثر برنزه كننده آفتاب از بین برود و در این بین شكل درمان بیمار را به تعویق بیندازد. باید توجه داشت در بعضی بیماران كه سابقه عوارض لیزر مو وجود دارد یا به عللی احتمال عوارض در آنها بیشتر است، می توان از تست استفاده كرد. در این حال بیمار یك نقطه را لیزر می كند و یك هفته بعد ویزیت می شود كه اگر مشكلی نداشت درمان را شروع می كنیم.

منابع:

entekhab.ir، دکتر محرابیان، tehranskin.com،‌ دکتررضادوست،‌دکترمریم ملکی،‌ کلینیک لیزر شفا، عصرایران،tehrancosmetics.com، آفتاب آنلاین

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *