لیزر موی زائد ایلایت:فعال کننده سلول سازنده کلاژن برای بازسازی پوست

لیزر موهای زائد در سال‌های اخیر از محبوبیت زیادی برخوردار شده و علاوه بر درمان در کلینیک، ابزار لیزر برای استفاده خانگی نیز موجود هستند. با توجه به وجود گزینه‌های مختلف، انتخاب ابزار مناسب برای رفع موهای زائد دشوار می‌باشد. نه تنها مشکل انتخاب بین ابزارهای مختلف لیزری یا نور شدید پالسی (IPL) وجود دارد، بلکه محصولات مختلفی با ویژگی‌های مختلف و قیمت‌های متفاوت وجود دارند. این مقاله به معرفی رفع موهای زائد بوسیله دستگاه ایلایت می‌پردازد که از ترکیب دو لیزر استفاده می‌کند.

دستگاه ایلایت، IPL و RF (امواج رادیویی) را با هم ترکیب کرده و برای درمان مؤثر استفاده می‌کند. این دستگاه جزو نسل جدید دستگاه‌هایی است که دو عملکرد اصلی ارسال امواج الکترومغناطیس و پرتو پالسی را با هم ادغام می‌کند. این روش با دیگر روش‌های درمانی متفاوت می‌باشد زیرا که با استفاده از طول موج چندگانه و ارسال امواج الکترومغناطیس عمل می‌کند که این امواج به‌وسیله بافت‌ها بدن جذب شده و سپس انرژی الکترومغناطیس به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود و باعث تحریک سلول سازنده کلاژن برای بازسازی پوست می‌شود.

رفع موی زائد ایلایت چیست؟ 

رفع موی زائد ایلایت چیستروش ایلایت از طول موج چندگانه و امواج رادیویی برای رفع موی زاید استفاده می‌کند. ساختارهایی که باعث ایجاد روزاسه، اختلالات رنگدانه‌ای ، مویرگ‌های عنکبوتی و یا چین و چروک پوست می‌شوند، میزان دقیقی از انرژی را جذب کرده و علت ایجاد این عارضه‌ها از بین رفته و در نتیجه کلاژن جدید و الاستین ساخته می‌شوند. با گذشت زمان و درمان صحیح، این عارضه‌ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه پوست جوان‌تر و محکم‌تر به نظر می‌رسد. همچنین این روش باعث بهبود منافذ بزرگ و همچنین بهبود ناهماهنگی رنگ پوست می‌شود. این فن‌آوری به جوانسازی پوست کمک می‌کند. از آنجای که ایلایت ترکیبی از IPL و FR می‌باشد، بهتر است که در مورد این دو روش لیزر بیشتر بدانیم.

IPL چیست؟ 

IPL لیزر نمی‌باشد. ابزار مخصوص این روش، طیف وسیعی از طول موج را تولید کرده و این طول موج‌ها نمی‌توانند در یک پرتو، متمرکز شوند. به علت اینکه محدوده‌ای از طول موج‌های متفاوت در اعماق مختلف پراکنده می‌شوند، تنها برخی از این طول موج‌ها برای کاهش موهای زائد مؤثر هستند. به علت نفوذ با عمق کم‌تر در مقایسه با لیزر، موهای ضخیم  به طور مؤثر از بین  نخواهند رفت. همچنین مقداری از پرتو در بافت‌های مجاور جذب خواهد شد، که منجر به گرم شدن پیگمان‌ها در پوست می‌شود. به همین علت خطر سوختگی در پوست‌های تیره بیشتر است.

دستگاه لیزر نسبت به دستگاه IPL حرارت بیشتری در قسمت فولیکول‌های مو ایجاد می‌کند و بنابراین نتیجه آن رضایت‌بخش‌تر است. این حرارت نه بوسیله پوست بلکه بوسیله فولیکول جذب می‌شود در نتیجه خطر سوختگی هنگام استفاده از دستگاه لیزر کم‌تر است. به همین علت استفاده از لیزر برای افراد با پوست تیره  مناسب‌تر است.

RF چیست؟ 

RFامواج رادیویی (RF) یکی از آخرین فن‌آوری‌ها در کلینیک‌های زیبایی می‌باشد. RF روشی مؤثر در جوانسازی پوست، کاهش چین و چروک و افزایش انعطاف‌پذیری پوست می‌باشد. RF درمیس (عمیق‌ترین لایه پوست) را گرم می‌کند، بدون اینکه به اپیدرم (لایه بیرونی پوست) آسیبی برساند. RF با تحریک تغییرات ساختاری فیبرهای کلاژن و فیبرهای ارتجاعی باعث کاهش چین و چروک می‌شود و سفت شدن پوست بدون هیچ گونه خطری انجام می‌شود.

همچنین امواج رادیویی می‌توانند باعث بهبود سوخت و ساز در بافت ، رفع سلولیت ، سفت شدن پوست، بهبود انعطاف‌پذیری پوست و موارد دیگر شوند. تاثیرات این روش تا مدت زیادی ماندگار خواهند بود. امواج رادیویی همچنین باعث انعطاف‌پذیری عضلات و بهبود سوخت و ساز سلول می‌شوند. تأثیر این روش مانند انفجار درون سلول می‌باشد؛ به این شکل که در این روش درمانی گسترش و فشردگی امواج، فضاهای کوچکی درون مایع ایجاد می‌کند. درون این فضاهای کوچک گاز و بخار وجود دارند. در روند فشرده‌سازی، امواج مافوق صوت بر مولکول مایع فشار مثبت وارد می‌کنند در حالی که فشار منفی در روند گستردگی ایجاد می‌شود. در داخل مایع یا بافت‌های بیولوژیکی اثر چسبندگی ایجاد می‌شود. در درون لیپوسیت با چگالی کم، اثر چسبندگی نسبتاً ضعیف می‌باشد. فشار منفی که تقریباً پایین می‌باشد می‌تواند در بافت فضای خلی ایجاد کند که در فیزیک به این روند حفره‌زایی گفته می‌شود. تاثیرات انفجار درون و بیرون سلول‌ها باعث افزایش حرکت مولکولی شده و انرژی بالایی ایجاد می‌شود که منجر به شکست لیپوسیت می‌شود.

مزایای لیزر موهای زائد با ایلایت


زمانی که گزینه‌های مختلف درمانی در یک روش درمانی خاص ادغام می‌شوند، نتایج بسیار رضایتبخش خواهند بود. انرژی امواج رادیویی می‌تواند به لایه میانی و پایینی پوست نفوذ کرده و بافت‌ها را گرم کند، در نتیجه انرژی کمتری در زمان درمان IPL مصرف خواهد شد. احساس ناراحتی در حین درمان IPL به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده و نتایج قابل قبولی ایجاد خواهند شد. همچنین سیستم خنک‌کننده ایلایت می‌تواند احساس ناراحتی ناشی از درمان را کاهش دهد.

با استفاده از IPL و RF، حتی پس از اولین جلسه درمان نیز رفع موهای زائد قابل مشاهده است. این روش درمانی بر روی موها در مرحله رشد اثر می‌گذارد و موها معمولاً در روزها و هفته‌های پس از درمان می‌ریزند. موهای دیگری که در مرحله رشد نیستند به طور عادی رشد خواهند کرد ولی تأثیر بر این موها در جلسات بعدی درمان قابل مشاهده است. سرانجام پس از گذشت چند جلسه درمانی دیگر هیچ موی قابل مشاهده‌ای وجود نخواهد داشت. یکی از مزیت‌های ایلایت بر روش‌های دیگر لیزردرمانی در گذشته اینست که ایلایت تنها روشی است که برای تمامی انواع موهای بلوند، قهوه‌ای و تیره  مؤثر است. همچنین این روش برای تمامی انواع پوست مانند سفید، تیره، پوست افراد سالخورده یا پوست‌های حساس نیز قابل استفاده است.

از ترکیب روش‌های IPL و RF برای تحریک جوانسازی پوست نیز می‌توان استفاده کرد. روش IPL دارای تأثیر نرم‌کنندگی پوست است و حرارت ایجاد شده بوسیله روش RF تشکیل کلاژن و فیبرهای الاستین را تحریک می‌کند. تعداد جلسات درمانی ایلایت به نوع مو، تراکم، روش استفاده شده توسط متقاضی برای اصلاح موها، ناحیه تحت درمان، حساسیت پوست و واکنش بدن به درمان دارد. با دستگاه ایلایت در کلینیک ما، معمولاً برای دستیابی به بهترین نتیجه به 6 جلسه نیاز است.

لیزر ایلایت اس اچ آر چیست؟ 


اس اچ آر مدل پیشرفته ایلایت می‌باشد که از ایلایت سریع‌تر است. این روش درمانی از نور با موج کوتاه برای از بین بردن پروپیونی باکتریوم آکنه استفاده می‌کند و نور قرمز، نور مادون قرمز و امواج رادیویی را برای کاهش فعالیت غدد چربی پوست به کار می‌گیرد و در عین حال کلاژن‌سازی را تحریک کرده و آکنه را درمان می‌کند. IPL یا نور شدید پالسی روشی درمانی است که برای رفع دائمی موی زائد و برطرف کردن چین و چروک، کک و مک و پیری پوست استفاده می‌شود. IPL از دیگر روش‌های لیزردرمانی متفاوت بوده و بر خلاف دیگر روش‌های لیزردرمانی با طول موج‌های مختلف قابل استفاده می‌باشد.

مزایای استفاده از فن‌آوری اس اچ آر چیست؟

با استفاده از فن‌آوری اس اچ آر، تنها از 50 درصد انرژی مورد نیاز برای رفع دائمی موهای زائد  استفاده می‌شود. 50 درصد انرژی باقیمانده در سلول‌های بنیادی که باعث تولید مو می‌شوند جذب می‌شود. با استفاده از اس اچ آر دیگر نیازی به پالس‌های منفرد با انرژی بالا نمی‌باشد. پوست به کمک انرژی کم و فرکانس بالا 6 تا 10 برابر بیشتر از روش‌های دیگر ماساژ داده می‌شود. در روش اس اچ آر بر خلاف روش IPL، ابزار دستی در ناحیه تحت درمان قابل حرکت می‌باشد.

با استفاده از لیزر ایلایت اس اچ آر پوست با انرژی کم (48 درجه) و فرکانس بالا از راه ملانین و سلول‌های بنیادی حرارت داده می‌شود. به این ترتیب موهای ظریف‌تر نیز به شکل مؤثر و دائمی از بین خواهند رفت. با لیزر ایلایت اس اچ آر پوست تا بیش از 70 درجه گرم خواهد شد. به کمک این روش درمانی می‌توان پوست‌هایی که در اثر نور خورشید تیره شده است (5 نوع مختلف پوست)را نیز درمان کرد. درمان به این روش سریع، بسیار مؤثر و تقریباً بدون درد است. هر قسمتی از بدن بسته به میزان تراکم مو و حساسیت پوست ، به گونه‌ای متفاوت به درد حساس می‌باشد.

چه مواردی باید پیش از درمان رعایت شوند؟ 


چه مواردی باید پیش از درمان رعایت شوند

حداقل 1 هفته پیش از اولین جلسه درمان بایستی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا استفاده از دستگاه‌های برنزه کردن پوست خودداری کرد. تا 6 هفته پیش از درمان باید از استفاده از واکس مو یا کندن مو اجتناب کرد. تراشیدن موها ایرادی ندارد. موهای ناحیه تحت درمان بایستی پیش از جلسه درمانی اصلاح شوند.

نحوه انجام لیزر موی زائد ایلایت 


در این روش ابتدا از انرژی IPL (نور شدید پالسی) استفاده می‌شود. این انرژی برای حرارت دادن به ناحیه تحت درمان به کار می‌رود. این کار ناحیه درمان را برای استفاده از انرژی RF (امواج رادیویی) آماده می‌سازد. در نهایت انرژی الکترومغناطیس RF به فولیکول‌های مو یا ضایعات عروقی و رنگدانه‌ای ارسال می‌شود. این روش بسیار مؤثر است و به شما در رفع موهای زائد بدن کمک می‌کند.

مراقبت‌های پس از درمان


پس از درمان با روش ایلایت، خاصیت طبیعی حفاظتی پوست ضعیف می‌شود. بنابراین در حدود 1 هفته   از لوسیون SPF30+ استفاده کنید. پس از 1 تا 3 هفته موها شروع به ریختن می‌کنند. تراشیدن مو ایرادی ندارد ولی از کندن موها خودداری کنید. برای جلوگیری از تحریک رشد مجدد مو باید اجازه دهید تا روند طبیعی ریختن مو طی شود. پس از ریختن موها، احتمال رشد مجدد مو بسیار کم می‌باشد.

سؤالات متداول 


با روش ایلایت رفع موهای زائد در چه قسمت‌هایی از بدن امکان‌پذیر است؟ 

با روش ایلایت، رفع موهای زائد در هر قسمتی از بدن امکان‌پذیر است. پیش از درمان برای دستیابی به بهترین نتیجه از تست حساسیت پوستی استفاده می‌شود.

آیا درمان با لیزر ایلایت دردناک می‌باشد؟

درمان با لیزر ایلایت بر خلاف ابزار IPL تقریباً بدون درد می‌باشد. امکان دارد سوزش مختصری مانند ضربه کش لاستیکی بر پوست احساس شود. در قسمت‌هایی که تراکم مو زیاد باشد، حرارت پالس نوری در پوست احساس می‌شود که در مقایسه با لیزر یا IPL، پالس نوری بسیار کمتر احساس خواهد شد.

نتایج چه مدت پس از درمان قابل مشاهده هستند؟

در بیشتر متقاضیان موهای زائد در ناحیه تحت درمان پس از یک جلسه کاهش پیدا کرده و پس از هر جلسه درمانی این کاهش بیشتر قابل مشاهده است. نتایج بسته به ساختار بافت، ناحیه تحت درمان، سن، سوخت و ساز بدن، مصرف دارو و تغییرات هورمونی متفاوت هستند. رعایت رژیم سالم غذایی و افزایش فعالیت جسمانی در بهبود نتایج مؤثر هستند. نتایج از جلسه سوم به بعد قابل مشاهده هستند.

آیا درمان بایستی تکرار شود؟ 

معمولاً یک بار درمان برای یک قسمت از بدن برای دستیابی به نتیجه کافی می‌باشد. توصیه می‌شود که بین 8 تا 12 جلسه درمانی از لیزر ایلایت استفاده شود. اثرات این روش درمانی برای طولانی‌مدت ماندگار هستند. البته حفظ این نتیجه به رژیم غذایی سالم و ورزش بستگی دارد. چرخه رشد مو و فاصله بین جلسات درمانی به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. برای صورت و زیر بغل 4 هفته فاصله و برای پاها و قسمت شرمگاهی 6 تا 8 هفته فاصله بین جلسات مناسب می‌باشد.

جلسات درمان با لیزر ایلایت چه قدر زمان می‌برد؟

بسته به اندازه ناحیه تحت درمان، لیزر موهای زائد صورت  10 دقیقه و لیزر موهای زائد پاها 1 ساعت زمان می‌برد.

آیا لیزر ایلایت دارای عوارض جانبی است؟ 

پوست بدن در بعضی از قسمت‌ها حساس‌تر از قسمت‌های دیگر بوده و امکان دارد پوست در این قسمت‌ها  کمی به رنگ صورتی در بیاید. این حالت در مدت زمان کوتاهی برطرف خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *