مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد

پوست بزرگترین عضو بدن انسان است. پوست سد دفاعی بدن در برابر اشعه ی فرابنفش خورشید، میکروب ها و دیگر عوامل مهاجم در محیط است. اگرچه پوست تقریبا مقاوم است، اما هنگامی که تصمیم به انجام لیزر یا IPL برای حذف موهای زائد دارید به مراقبت بیشتری نیازمند است.

لیزر موهای زائد به عنوان یک روش سریع،محبوب و دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است و برای کسانی مناسب است که دیگر تمایل به انجام اپیلاسیون ندارند. در این روش فولیکول های مو توسط اشعه لیزر نابود می شوند. لیزر برای درمان مناطق وسیعی از پوست مناسب است و ترجیحا در پوست های روشن با موهای تیره مؤثرتر است. بعد از انجام لیزر محل مورد نظر دردناک و قرمز می شود بنابراین در این مرحله پوست نیاز به مراقبت دارد. در ادامه مراقبت های بعد از لیزر ذکر می شود.

مراقبت‌های پس از لیزر موهای زائد

در فواصل لیزر مو از افتاب برای جلوگیری از لک پرهیز کند و مرتب صبح و ظهر نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از ضدافتاب استفاده کند هر چند احتمال لک بعد از لیزر با وجود لیزرهای جدید نادر است  و البته این توصیه در مورد تمام انواع لیزرها در درمان ضایعات مختلف صادق است ( استفاده مناسب از ضد افتاب ).

احتمالا میدانید که هر چه مو ها تیره تر و کلفت تر باشد تاثیر لیزر بیشتر است لذا اکثر لیزرها روی موهای بور و کم رنگ تاثیر کمتری دارند و حدودا میتوانند ۳۰تا ۴۰درصد این موها را از بین ببرند ولی لیزر هایی هم وجود دارند که روی موهای کم رنگ و نازک هم تاثیر خوب مثلا ۷۰تا ۸۰درصدی دارند.

نکته دیگر اینکه محل موهای ناخواسته در اثر  لیزر و تعداد جلسات  ان تاثیر  دارد مثلا در صورت معمولا موهای ناحیه چانه نسبت به سایر نقاط صورت به درمان با لیزرمو مقاوم تر است و به تعداد جلسات بیشتری برای درمان نیاز دارد.

مراقبت در مردان

نحوه کار متفاوت نیست اما چون موی آقایان ضخیم‌تر و پوستشان تیره‌تر است، احتیاط‌های بیشتری لازم است. مو و پوست‌های تیره‌تر و ضخیم‌تر به لیزر بهتر جواب می‌دهند و به‌همین دلیل در جلسات اول باید انرژی متناسب با نوع پوست و موی آقایان انتخاب شود که پوست آسیب نبیند. در مورد مراقبت‌های بعد از لیزر، نگرانی اصلی ما در مورد خانم‌هاست چون بیشتر حمام آفتاب می‌گیرند اما در کل به آقایان نیز توصیه می‌شود بعد از لیزر تماس پوستشان با آفتاب کمتر باشد و قبل از لیزر نیز حمام آفتاب نگرفته باشند و پوستشان را برنزه نکرده باشند.

عوارض لیزر موهای زائد

 • سوختگی
 •  لك
 •  عفونت
 •  عدم جواب
 •  فولیكولیت و آكنه

 چه آمادگی‌هایی برای انجام لیزر باید داشت؟

6 هفته قبل: بیمار از كندن مو به وسیله موم و الكترولیز خودداری كند اما می تواند از تراشیدن یا كرمهای موبر استفاده كند. آفتاب گرفتن ممنوع است و باید  از تركیبات ضدآفتاب استفاده كند. بیمارانی كه پوست تیره تر دارند باید از كرمهای روشن كننده استفاده كنند.

روز قبل: ناحیه مورد درمان را بتراشد به نحوی كه تنها یك میلیمتر از نوك مو از پوست بیرون باشد. اگر بیمار سابقه تبخال دارد مصرف آسایكلوویر را شروع كند.

روز درمان: برای 1.5-1 ساعت كرم بی حس كننده حاوی لیدوكائین و پریلوكائین استفاده میشود. اگر ناحیه مورد درمان بزرگ باشد برای جلوگیری از عوارض این داروها از پماد پیروكسیكام استفاده می كند.

 برای كاهش درد و عوارض  لیزر از چه روشی استفاده میشود؟

به غیر از تركیبات بی حس كننده و ضد درد ضمن لیزر از روشهای مختلفی برای سرد كردن پوست استفاده می شود. این روشها شامل استفاده از ژل سرد، هوای سرد، شیشه های سرد و اسپری سردكننده است. در میان این روشها ژل سرد كمترین تاثیر را دارد و اسپری سردكننده موثرترین است.

 فاصله جلسات از هم چقدر است؟

بسته به محل لیزر دارد و بین یك تا 2 ماه است. بهترین معیار فاصله بین لیزرها، زمانی است كه طول می كشد تا تعداد قابل توجهی از موها در بیاید. بیمار ایده آل، بیماری است كه پوستی روشن اما مویی مشكی و ضخیم داشته باشد. انتظاراتش واقع گرایانه بوده و اختلال هورمونی نداشته باشد

توصیه

 • از فعالیت های بدنی در روز اول پرهیز نمایید
 • حداقل به مدت یک ماه در معرض آفتاب شدید و لامپ های حرارتی قرار نگیرید و از دستگاه های سولار جهت برنزه شده استفاده نشود
 • به مدت ۲۴ ساعت از مصرف هر گونه مواد آرایشی و کرم و عطر استفاده نکنید. در صورت انجام لیزر موهای زائد زیر بغل از دئودورانت نیز به مدت ۲۴ ساعت استفاده نکنید
 • به مدت دو روز از دوش آب گرم و رفن به سونا پرهیز نمایید
 • استفاده از کیسه یخ به مدت ۲۴ ساعت بعد از لیزر موهای زائد در نواحی لیزر شده باعث تسکین درد آن ناحیه می شود
 • از دیگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ، استفاده از کرم های مرطوب کننده و نرم کننده با تجویز پزشک می باشد
 • نواحی لیزر شده را خشک و تمیز نگه دارید
 • حداقل ۴ هفته زمان می برد تا نتیجه مشاهده شود، درمان باید ادامه داشته باشد تا نتیجه دائمی حاصل گردد. فاصله جلسات تقریبا بین ۴ تا ۸ هفته می باشد و بعد از دوره ای هر ۶ ماه می باشد
 • اگر لیزر موهای زائد صورت انجام داده اید، به مدت یک روز از آرایش کردن پرهیز نمایید
 • از ضد آفتاب های با spf بالا (حداقل ۱۵) و معتبر استفاده نماببد
 • نواحی لیزر شده را زیاد مالش ندهید و دستکاری نکنید
 • در طول درمان به هیچ عنوان از اپیلاسیون و الکترولیز و کندن موها استفاده نکنید
 • اجتناب از برنزه کردن قبل و بعد از لیزر

منابع:

سلامت نیوز، دکترطاهری،‌ انتخاب، ‌nayzi-clinic.com، بیتوته،‌ کلینیک رازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *