مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد صورت و بدن برای کاهش درد و قرمزی

مراقبتهای بعد از لیزر موهای زائد صورت و بدن

امروزه، حذف موهای زائد با استفاده از لیزر یکی از پرطرفدارترین عمل‌های زیبایی است. با استفاده از لیزر با توان بالا (HPL)، رشد موهای زائد در زیر بغل، پاها، صورت یا سایر نواحی کند می‌شود یا اینکه موهای زائد این نواحی به صورت کامل از بین می‌روند. این روند یک شبه اتفاق نمی‌افتد و باید برای مشاهده نتایج صبور بود. در استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد به منظور به حداقل رساندن سوختگی یا تغییر رنگ پوست باید از برخی دستورالعمل‌های پیش‌احتیاطی لازم پیروی کرد. به منظور اثرگذاری لیزر موها باید طول مشخصی داشته باشند. شما می‌توانید در این جا مطالب بیشتری راجع به برنامه‌ریزی برای درمان و خطرات احتمالی بخوانید. پس از رفع موهای زائد با استفاده از لیزر، تاثیرات ممکن است بلافاصله قابل مشاهده باشند اما به منظور کاهش رشد مجدد موها مراقبت دقیق نیاز است. در این جا به نکاتی اشاره می‌شود که شما می‌توانید با پیروی از آنها از ظهور مجدد موهای زائد و آثار به جا مانده از این موها پیشگیری کنید. به علاوه  اطلاعاتی که فرد باید پیش از اقدام به درمان به آنها توجه داشته باشد به همراه برخی نکات مرتبط با مراقبت پس از لیزر در اختیار شما قرار داده می‌شود.

مراقبت‌های لازم پس از لیزر موهای زائد


مراقبت‌های لازم پس از لیزر موهای زائد

در زیر به فهرستی از نکاتی که در مراقبت پس از لیزر اهمیت دارند اشاره می‌شود:

استفاده از ژل تسکین‌دهنده

چنانچه در پوست خود کمی احساس درد می‌کنید می‌توانید از محصولات تسکین‌دهنده ساده از قبیل ژل آلوئه‌ورا استفاده کنید. ژل به تسکین هر نوع قرمزی که فرد پس از لیزر تجربه می‌کند کمک می‌کند.

محل لیزر شده را شمع یا بند نیاندازید و موهای ناحیه را با موچین نکنید

فرد می‌تواند بین مراحل درمان موهای زائد را بتراشد. برای پیشگیری از تحریک پوست  توصیه می‌شود که 48-24 ساعت اول با ناحیه تحت درمان کاری نداشته باشید.

از  گرفتن دوش/حمام آب داغ اجتناب کنید

چنانچه عمل رفع موهای زائد با لیزر را انجام داده‌اید بهتر است از گرفتن دوش/حمام آب داغ(سونا و جکوزی) به مدت 48-24 ساعت اجتناب کنید. چرا که این کار  به ویژه اگر فرد پوست حساسی داشته باشد منجر به تحریک پوست می‌شود.

از قرارگرفتن در معرض نور آفتاب اجتناب کنید

حداقل چهار هفته قبل یا پس از درمان نباید به هیچ وجه پوست خود را در معرض اشعه فرابنفش خورشید یا دستگاه‌های برنزه‌کننده‌ پوست قرار دهید. در صورت انجام این کار فرد در معرض خطر بیشتر تولید بیش از حد رنگدانه(تغییر رنگ پوست) یا سوختگی قرار می‌گیرد.

از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی قوی اجتناب کنید

حداقل 48-24 ساعت از استفاده از هر نوع محصول سفیدکننده یا معطر مانند روغن‌های مورد استفاده در رایحه‌درمانی اجتناب کنید. همچنین به مدت 72-48 ساعت از شنا در آب کلردار پرهیز کنید.

از لایه‌برداری پوست خودداری کنید

حداقل ده روز پیش و پس از درمان حتما بایستی از انجام درمان‌های قوی مانند لایه‌برداری با استفاده از مواد شیمیایی یا میکرودرم ابریژن خودداری کنید.

از آرایش کردن اجتناب کنید

چنانچه عمل حذف موهای زائد با لیزر روی صورت خود انجام داده‌اید بهتر است به مدت حداقل 24 ساعت از آرایش کردن خودداری کنید یا آن را به حداقل برسانید تنها کمی کانسیلر، ریمل، رژ. برخی برندهای خاص هستند که ترکیبات مخصوصی مناسب پوست‌های حساس دارند. همچنین می‌توانید از ترکیبات آرایشی حاوی مواد معدنی و فاقد نگه‌دارنده استفاده کنید.

آنچه باید راجع به روش حذف موهای زائد با لیزر بدانید


حذف موهای زائد با لیزر

برای حذف موهای زائد بدن، لیزر بهترین و مطمئن‌ترین راه است. در اینجا به ده حقیقتی که باید پیش از حذف موهای زائد بدانید اشاره می‌شود.

فرد باید صبور باشد. در طی درمان، فرد درمی‌یابد که ممکن است رشد مو تداوم پیدا کند. برای اینکه لیزر به صورت موثری عمل کند باید موها در زمان انجام لیزر به ریشه متصل باشند. به فرد توصیه می‌شود بین دو جلسه درمانی از شمع‌انداختن موضع  اجتناب کند. چرا که این کار باعث قطع ارتباط مو از ریشه‌اش می‌شود یا ممکن است باعث تحریک بیشتر رشد مو در محل شود.

لیزر مورد استفاده در حذف موهای زائد جذب رنگدانه موجود در موی فرد به خصوص موهایی که فاقد رنگدانه بلوند، سفید یا قرمز هستند می‌شود. به همین دلیل موهای نازک‌تر یا موهایی که قهوه‌ای بسیار روشن هستند کمتر تحت تاثیر لیزر قرار می‌گیرند. بهترین کار این است که از یک متخصص بخواهید تا وضعیت رشد موی شما را پیش از اقدام به هزینه کردن برای لیزر بررسی کند.

چنانچه فرد در ناحیه‌ای که قصد دارد لیزر انجام دهد تاتو انجام داده باشد دیگر امکان انجام لیزر در آن منطقه وجود ندارد چرا که این کار ممکن است باعث ایجاد سوختگی در محل یا کمرنگ شدن تاتو شود. چنانچه می‌خواهید با استفاده از این نوع لیزر تاتوی خود را پاک کنید این کار امکانپذیر نیست بهتر است به این منظور دنبال یک سالن آرایش خوب باشید که چنین خدماتی را ارائه دهد.

لیزر زمانی تاثیر خود را می‌گذارد که موها در فاز آناژن باشند. واژه آناژن یک لغت تخصصی برای توصیف موهایی است که در حال رشد هستند. اگر زمانی که موها تحت درمان با لیزر قرار گرفتند در این مرحله نباشند فرد به جلسات درمانی دیگری نیاز خواهد داشت. در حال حاضر، هیچ نوع روش علمی برای تعیین فازی که موها در آن قرار دارند وجود ندارد. به طور متوسط در زمان مشخص 20 درصد موها در فاز رشدی آناژن قرار دارند. بنابراین به فرد توصیه می‌شود برای حذف کامل موها یک دوره درمانی 12-6 جلسه‌ای را پشت سر بگذارد.

استفاده از لیزر یک روش بلندمدت برای حذف موهای زائد

پس از اتمام دوره درمانی، فرد می‌تواند تا سالیان سال بی‌مویی و تمیزی را در نواحی مورد نظر خود تجربه کند. برای تداوم نتایج فرد نیاز به انجام جلسات نگهداری اثرات لیزر خواهد داشت. اغلب مردم به اشتباه تصور می‌کنند که لیزر یک روش قطعی برای حذف دائم 100 درصد موهاست. این مسئله درست نیست زیرا انواع لیزرهایی که امروزه در دسترس قرار دارند قادر نیستند همه موها را از بین ببرند.

افراد حتی پس از گذراندن یک جلسه درمان از دیدن نتیجه آن شگفت‌زده می‌شوند. رشد موها کم می‌شود و مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا مجددا ظاهر شوند. نواحی که بهترین پاسخ را به درمان می‌دهند نواحی زیر بغل، ناحیه بیکینی(ناحیه تناسلی) و ناحیه ساق پا هستند. لیزر علاوه بر کاهش رشد موها مزایای دیگری نیز دارد. از جمله این مزایا می‌توان به کاهش بوی بد بدن و همچنین کاهش موهای زیرپوستی اشاره کرد.

متخصص خود را در جریان همه انواع داروهایی که مصرف می‌کنید قرار دهید. هیچ نوع عوارض جانبی بلندمدتی در استفاده از لیزر وجود ندارد و این روش یک روش کاملا بیخطر است. بلافاصله پس از درمان، پوست گاهی اوقات قرمز می‌شود یا کمی دچار خارش می‌شود اما نیاز به نگرانی نیست چرا که این علائم در عرض 48-2 ساعت ناپدید خواهند شد.

استفاده از لیزر آنقدر محبوب و رایج شده که کلینیک‌های زیادی وجود دارند که با ارائه این نوع سرویس با یکدیگر رقابت می‌کنند. بنابراین، هزینه حذف موهای زائد با استفاده از لیزر تا حد زیادی کاهش یافته است. این مراکز هر چند وقت یک بار پیشنهادات و خدمات ویژه‌ای به مشتریان خود ارائه می‌دهند. بنابراین در طولانی‌مدت تا حد زیادی در هزینه و زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید!

با تعداد بسیاری از لیزرهایی که در دسترس عموم قرار دارند نیاز است که با توجه به پوست فرد لیزر متناسب با وضعیت وی انتخاب شود. سعی کنید یک لیزر واقعی را انتخاب کنید نه IPL چراکه IPL نتیجه دلخواه را ایجاد می‌کند.چنانچه پوست فرد روشن باشد باید الکساندریت و اگر تیره باشد ND YAG  را انتخاب کند. نتیجه آن فوق‌العاده است.

می‌توانید از لیزر از فرق سر تا پنجه پا و یا حتی روی پوست سر اگر می‌خواهید پوست سری صاف و بی‌مو داشته باشید  استفاده کنید. از لیزر حتی می‌توان برای نواحی خصوصی(تناسلی) زنان و مردان نیز استفاده کرد. در استفاده از لیزر برای نواحی بیکینی خطر ناباروری وجود ندارد پس نگران نباشید. هدف رفع موهای زائد با لیزر، حذف موها بدون ایجاد هیچگونه مشکلی است.

منابع:

سلامت نیوز، دکترطاهری،‌ انتخاب، ‌nayzi-clinic.com، بیتوته،‌ کلینیک رازی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *